NIE dla farmy wiatrowej!

W bezpośrednim sąsiedztwie Kiełpina, w Wyczechowie (gm. Somonino) ma powstać farma wiatrowa składająca się z 12 siłowni – wiatraków, każdy o wysokości 200 m i średnicy wirników 132 m.

Jej budowa i uruchomienie będą niosły ze sobą poważne konsekwencje dla mieszkańców Kiełpina. Nikt jednak nie pytał nas – mieszkańców – o zdanie w tej sprawie!

Zgodnie z badaniami naukowymi turbiny wiatrowe oddziałują na otoczenie w obrębie nawet 10-15 km od elektrowni. Ludzie żyjący w sąsiedztwie farm wiatrowych skarżą się na chroniczną bezsenność, nadciśnienie, ataki udaru serca, czy depresję. [lista publikacji naukowych]

Elektrownie wiatrowe oddziałują na ludzi poprzez:

 • emisję hałasu,
 • szum elektrowni wiatrowych – monotonność dźwięku,
 • migotanie – odbijanie promieni słonecznych od łopat,
 • efekt dominanty krajobrazowej,
 • monotonia ruchu obrotowego,
 • zasłanianie słońca przez łopaty,
 • rzucanie cienia – zasięg lokalny,
 • efekt stroboskopu,
 • pulsujące w nocy światło.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem [Art. 4 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych] wokół elektrowni wiatrowej powstaje strefa zakazu budowy budynków mieszkalnych, która rozciąga się na obszar w promieniu 2000 metrów od terenu przeznaczonego na farmę i obejmuje większą część Kiełpina.

Wedle aktualnych przepisów farma nie mogła by dzisiaj powstać, jednak inwestor uzyskał pozwolenie na budowę przed wejściem w życie ww. ustawy.

Stowarzyszenie Mieszkańców Kiełpina podjęło działania mające na celu powstrzymanie budowy farmy wiatrowej w Wyczechowie. Prowadzimy kampanię informacyjną, spotykamy się z mieszkańcami oraz przedstawicielami samorządów, zainicjowaliśmy postępowanie ws. wygaszenia pozwolenia na budowę farmy i dążymy do wykreślenia elektrowni wiatrowej z planu zagospodarowania przestrzennego.

Nie wiesz co zrobić, żeby powstrzymać budowę? Chcesz pomóc?

Dokumenty związane ze sprawą:

PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

DECYZJA ŚRODOWISKOWA

POZWOLENIE NA BUDOWĘ

AKTUALNIE TRWAJĄCE POSTĘPOWANIE WS. ZMIANY POZWOLENIA NA BUDOWĘ

39 myśli do „NIE dla farmy wiatrowej!”

 1. Mieszkańcy powinni utworzyć komitet oporu i przeciwstawić się jeżeli te badania są pewne co do szkodliwego oddziaływania na ludzi. Przecież nic o nas bez nas. Jednoczmy się.

 2. emisję hałasu,
  szum elektrowni wiatrowych – monotonność dźwięku,
  migotanie – odbijanie promieni słonecznych od łopat,
  efekt dominanty krajobrazowej,
  monotonia ruchu obrotowego,
  zasłanianie słońca przez łopaty,
  rzucanie cienia – zasięg lokalny,
  efekt stroboskopu,
  pulsujące w nocy światło.

  co to w ogóle jest hahah hałas? Jaki hałas prosze was
  Jakie migotanie jak farba jest matowa
  monotonność dzięku? A będzie się stać przy tym i nasłuchiwać? To tylko część tej kpiny
  Chcecie tańszy prąd i bardziej ekologiczny a jak jest opcja to niee ej kurde przecież to buczy przecież to duże nie my tego nie chcemy my wolimy drożej płacić za prąć

  1. Widać, że nie ma Pan/Pani pojęcia o temacie. Miałem możliwość rozmowy z mężczyzną który żyje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatraków(okolice Łeby). O ile w dzień dźwięk wiatraków jest zagłuszany przez otaczający nas hałas o tyle w nocy problem staje się nie do zniesienia. Jeśli chodzi o kwestie tańszego prądu to również spieszę z wyjaśnieniem, Pan z którym rozmawiałem uświadomił mnie, że o żadnych obniżkach cen prądu nie ma mowy. Takie instalacje powinno budować się na odludziu a nie przy jednej z największych o ile nie największej wsi powiatu.

  2. Stać mnie na ten prąd !!! Było mnie stać wcześniej teraz i w przyszłości, jeżeli mam wybierać droższy prąd a wiatrak w moim otoczeniu to wiadomo, że wybiorę prąd. Zresztą bierz dupe w troki i zjeżdżaj stąd bo i tak będziesz miał przerabane z tymi wiatrakami.

 3. Pitolenie głupot. Od lat montują elektrownie wiatrowe i jakoś ludzie żyją. Migotanie swiateł? A te na stacjach bazowych gsm to nie migoczą? Auta jeżdzące w nocy nie prześwietlają? Krowy nie zaczynają dawać zsiadłe mleko? Naprawdę przytoczone tu argumenty są wręcz żałosne.

  1. dokładnie
   argumenty żałosne,
   zastanawiam się czy tacy ludzie korzystają z telefonów komórkowych – bo ja na ich miejscu miałabym strach.

 4. Węgiel – nie, bo smog;
  Atom – nie, bo strach;
  Wiatr – nie, bo szum;

  Płacz – tak, bo głupim nie dogodzisz.

  1. Sprawdzałem 100 m od wiatraka, było cicho i nie wiedziałem, czy on pracuje, czy nie, ale śmigła obracały się, to jednak turbina pracowała. Proszę zamieszkać przy linii kolejowej i porównać hałas, wtedy możemy podyskutować,

 5. Myślę że większym problemem, jest brak uzyskania zgody na budowę w obrębie zakazanym, niż cała ta ferma. Mam działkę w tym obrębie, chce za kilka lat się wybudować, a teraz dowiaduje się że to będzie nie możliwe ?
  Już widzę kolejki na gminie/w starostwie jak każdy właściciel ziemi/ działki, szybko składa wniosek o pozwolenie na budowę, czy też zacznie podziały gruntów, nie mówiąc o tym że cena ziemi spadnie…

 6. Jak jeden z drugim palą śmieci w piecach czy Bóg wie co jeszcze to się nie odzywają że trują ludziom powietrze. A teraz im wiatraki przeszkadzają. Ludzie nie mają z czego sensacji robić. Żal tego wszystkiego słuchać..

 7. Anonim, Meff, Patrzę młodymi oczami to ta sama osoba – inwestor robi co może ale ten projekt i tak nie przejdzie, zbyt dużo mieszkańców to wpływowi ludzie.

 8. Kiełpino to miejscowość, która od kilku lat uzyskuje największą liczbę pozwoleń na budowę domów w całym powiecie Kartuskim

 9. Mam obawy, że jakiekolwiek planowane zmiany wprowadzone w obecnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą spowodować zakaz budowy wynika to z „ art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 20 maja 2016r., o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tj. Dz.U. z 2019r., poz. 657 z późń.zm.), który mówi , że „plany miejscowe obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy zachowują moc”. Jednocześnie art. 15 ust. 4 ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych stwierdza , że „jeżeli w planie miejscowym , o którym mowa w ust. 2 lub w ust. 7 pkt 1 oraz w ust. 8 , przewiduje się lokalizację budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa , przesłanki odmowy przez organ administracyjny architektoniczno-budowlanej wydania pozwolenia na budowę lub, w przypadku zgłoszenia, wniesienia sprzeciwu, nie stanowi fakt, iż inwestycja ta nie spełnia wymogów , o których mowa w art. 4”

  1. W planach zagospodarowania przestrzennego uchwalonych do lipca 2022 r. Obowiązują ,,stare zasady’ warunków zabudowy dla budynków jednorodzinnych w pobliżu elektrowni wiatrowych… Plany uchwalone po tym terminie musza obejmować działki budowlane 2000 m od takiej elektrowni…

 10. Bardzo dużo na tym stracą ceny nieruchomości oraz nasze zdrowie teraz kazdy się śmieje lecz z czasem ludzię nie będą chcieli mieszkać przy wiatrakach.

 11. Czy władze stowarzyszenia są w stanie sprawdzić, czy planowana zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nie spowoduję właśnie zakazu budowy?

 12. Co za geniusz wydal pozwolenie na budowe elektrowni na obszarze turystycznym ¿¿¿ 200 metrowe wierze ktore zdewastuja okoliczny krajobraz do tego ten green energy wiatrakowy to kolejna bajka niech ktos sie zastanowi ile emisji co2 siarki zwiakow itp pwstaje w procesie produkcji tego ustrojstwa. Do tego strefa zwrotu to jest nieoplacalny bussines tylko dla producenta tego badziewia. Predzej bym zzaakceptowal jądrowke na kaszubach niz ten green szajs ktory jest nioplacalny i w kincowym rozrachunku podwyzszy cene energi bo utrzymanie tego i przestoje brak wiatru to gruboc ponad 30 procent do tego patrzenie na mauzleum 200 metrowych Pomnikow eurogrrenkretynizmu wywol bol glowy niejednego obserwatora bo zamiast przestrzeni lasow zobaczymy wirujacy kaszubski Belchatow . 200metrow wysoki to beke z tego zakreca nawet kociewiaki ze kaszuby w bełchatow sie zmieniaja. Jestem mieszkancem kilpina ale jesli to cos powstanie na terenach naszego regionu to wracam do gdanska przeprowadzilem sie place podatki ale jesli kretyn ktory wydal pozwolenie na budowe elektrowni na kaszubach i to tego najgorszego sortu bo tu rachunek ekonomiczny sie nie zgadza i ja nie bede doplacal do deficytowych lobbowanych przez eu syfu ktory degraduje tereny turystyczno wypoczynkowe. Gdybym wiedzial o ty wczesniej nie zamienilbym gdanska na ten syf co tu powstanie

 13. Gratuluje pomyslu Belchatowa na kaszubach. Szacun dla wszystkich pomyslodawcow oraz prominentow ktorzy popieraja ten projekt. Kaszubski belchatow 200 metrow widziany z oliwia bussines center szacun. W koscierzynie powinni zaczac budowac oddzial dla tych co dosiegnie efekt uboczny tego projektu. info kto jest za green energy nech poczyta ile co2 idzie na wyprodukowanie turbiny woatrowej i jaka jest jej sprawnosc i ile sie doplaca do tego intratnego produktu na ktorym zarabia tylko producent o serisant.

 14. Tylko mieszkańcom Kiełpina to przeszkadza jakoś mieszkańcom Wyczechowa, Hopowa, Borcza i Somonina to nieprzeszkadza.

  1. Aniela…wiatraki przeszkadzają wszystkim!!! Na forum nie wypowiadają sie tylko mieszkańcy Kielpina…

 15. Gmina somonino Zero zainteresowania żeby poinformować ludzi. Nikt nic nie wie. Wszyscy tylko milczą.

 16. Witam
  Mieszkam Pod Lasem w Somoninie. I wiecie co? Całe to osiedle jest kompletnie nieświadome budowy tej fermy wiatraków. Ludzie szeroko otwierają oczy i się załamują. Duży żal do wójta gminy Somonino byłego i obecnego oraz do starosty Kartuz. Nikt tu nikogo nie pytał o zdanie, chodź chodzą plotki w Kiełpine że my się tym nie interesujemy. Żadnych zawiadomień, żadnych rozmów. Teraz nawet sołtys ani radny Somonina z tym też nic nie robi. No… Wiadomo. Gmina się zgodzila, to oni biedni co mają być przeciwni? Reszta mieszkańców która mieszka dalej od wiatraków nie wypowiada się, bo im to obojętne. Krajobraz ich nie interesuje….a na nich nie będzie to tak silnie oddziaływać jak na nas.
  Pod lasem w Somoninie przed Wyczechowem nikt nawet nie wie o składaniu wniosków do Starostwa. Tu trwa zmowa milczenia! A Wyczechowo traktowane jest jak zdrajcy. Podpisali ponoć umowy…i będą z tego czerpać kosztem wszystkich.
  Pozdrawiam bardzo rozżalona 😔

  1. Ziemia na której maja stanąć wiatraki należy do Ecofarmy i jednego gospodarza Pozostali mieszkańcy nie podpisywali żadnych umów . Wręcz sprzeciwiali się pomysłowi. Początkowo mydlono nam oczy ze wiatraków nie będzie z powodu nietoperzy, które bytują na tych terenach. Uśpiono nasza czujność do niedawna kiedy postawiono ,, antene’’ pod lasem. Nikt przy zdrowych zmysłach nie wyraziłby zgody na mieszkanie w centrum wioski wiatraków…

 17. Monotonia ruchu obrotowego to jeden z mocniejszych argumentów 🤣🤣 Jeszcze rozumiem, że blokada na budowanie domów może sie nie podobać aczykolwiek na kogo dzialce bedzie stal wiatrak ten będzie dostawal za to niemale pieniądze. Przytoczone argumenty są idiotyczne i każdy rozsądny człowiek się z tym zgodzi.

 18. Mam pytanie – w pozwoleniu jest działka 44/5 której nie ma ponieważ została została podzielona. Jest teraz 44/8 której nie ma na pozwoleniu, jednak tam zaznaczone są 2 wiatraki czy tam mogą powstać?

 19. Moim zdaniem widzę tu 2 kwestie.
  1.Chcemy czy nie chcemy elektrowni wiatrowej w wybranym miejscu.
  2.Kto wydał pozwolenia na budowę i Kto złamał prawo ?

  Ps.Od obywateli wymaga się przestrzegania prawa , a od Urzędników wydających takie akty prawne obowiązek przestrzegania prawa nie obowiązuje ?

 20. Znajomy mieszka w odległości 1 km od samotnie stojącej turbiny o mocy 0,7 (czyli mniejszy rozmiar wiatraka) i będąc na podwórku słyszy regularny ruch śmigła przez cały rok, oprócz lata. Nie mieszka w zacisznym miejscu – 100 m od drogi wojewódzkiej oraz 190 m od drogi krajowej

 21. Czy wiadomo jak się mają sprawy z wiatrakami? Czy inwestycja jest aktualna?
  Boję się, że Kiełpino to nie jest miejsce do osiedlenia się na stałe…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *