Dostałeś pismo z Urzędu Wojewódzkiego w sprawie wiatraków? Tłumaczymy co możesz zrobić

W ostatnich dniach mieszkańcy otrzymują zawiadomienia od Wojewody Pomorskiego o wszczęciu postępowania w sprawie zmiany decyzji udzielającej pozwolenia na budowę farmy wiatrowej:

Jeśli otrzymałeś takie pismo, to oznacza, że Urząd Wojewódzki uznał Cię za stronę tego postępowania. Masz możliwość składania wniosków, zastrzeżeń, a także wypowiadania się na temat zebranych przez urząd dowodów.

Co możesz jeszcze zrobić?

1. Złóż do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, na adres wskazany w zawiadomieniu, wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zmiany pozwolenia na budowę.

Przykładowa treść wniosku:

Wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zmiany pozwolenia na budowę

Dotyczy: WI-II.7840.1.109.2020.SJ

Wnoszę o zawieszenie postępowania w sprawie zmiany decyzji Starosty Kartuskiego nr B.6740.332.2013.AL z dnia 9.5.2013 r. udzielającej pozwolenia na budowę farmy wiatrowej do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie wygaszenia wskazanej wyżej decyzji. Ze względu na to, że inwestor nie rozpoczął budowy farmy wiatrowej w terminie 3 lat od uzyskania pozwolenia na budowę, wskazana decyzja statosty wygasła z mocy prawa. Wojewoda prowadzi równolegle postępowanie w sprawie wygaszenia tej decyzji i do czasu jego zakończenia – stwierdzenia faktu, że decyzja wygasła – prowadzenie postępowania w sprawie zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę jest bezprzedmiotowe i powinno zostać zawieszone. Nie można zmieniać decyzji, która wygasła z mocy prawa. Dopiero po prawomocnym stwierdzeniu, że decyzja w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę nie wygasła i po wznowieniu postępowania, będzie można ją zmieniać.

2. Złóż do Urzędu Wojewódzkiego, na adres wskazany w zawiadomieniu, sprzeciw w sprawie zmiany pozwolenia na budowę.

Jako argument należy podać, że zmiana w zasadniczy sposób będzie wpływać na Twoją nieruchomość – na przykład poprzez to, że ze względu na jej położenie oraz planowaną wysokość będzie przesłaniała Twoją działkę, zwiększenie mocy turbin spowoduje zwiększenie hałasu, zwiększenie średnicy rotora spowoduje zwiększenie zjawiska migotania łopat i emisji infradźwięków, zmiana spowoduje zaburzenie krajobrazu, zmniejszy się wartość twojej nieruchomości itp.

3. Jeśli nie składałeś wcześniej wniosku o wygaszenie decyzji o pozwoleniu na budowę – złóż go do Wojewody – zostaniesz uznany za stronę w postępowaniu o wygaszenie pozwolenia na budowę.

4. Zadzwoń do urzędu wojewódzkiego na wskazany numer – poproś o przedstawienie Tobie aktualnego stanu sprawy, poproś o możliwość zapoznania się z dokumentami, zapytaj się o to, kiedy Wojewoda wygasi pozwolenie na budowę i dlaczego zwleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *